KePSu palkitsi alueen parhaita

25.2.2018

Kultaisen Kompassin palkinnonsaajia: Robert Biskop, Liina Viitasaari, Venla Rannila, Iina Koskela, Pietari Jussinmäki
Kultaisen Kompassin palkinnonsaajia: Robert Biskop, Liina Viitasaari, Venla Rannila, Iina Koskela, Pietari Jussinmäki
KePSun puheenjohtaja Päivi Lassila ojensi Raimo Haapalehdolle palkinnon pitkäaikaisesta työstä suunnistuksen hyväksi mm. KePSun puheenjohtajana.
KePSun puheenjohtaja Päivi Lassila ojensi Raimo Haapalehdolle palkinnon pitkäaikaisesta työstä suunnistuksen hyväksi mm. KePSun puheenjohtajana.

Keski-Pohjanmaan Suunnistus ry palkitsi vuosikokouksessaan viime vuoden parhaita suunnistajia. Vuoden suunnistajan sijasta valittiin tällä kertaa kaksi Vuoden nuorta suunnistajaa, Kokkolan Suunnistajien Pinja Ylikangas ja Väinö Venetjoki.

Ylikangas sijoittui D16-sarjassa viidenneksi sprintin ja pitkän matkan SM-kilpailuissa. Venetjoki ylsi H17-sarjassa SM-hopealle pyöräsuunnistuksen sprintissä ja oli voittamassa viestikultaa yhdessä Emil Kronqvistin kanssa. Viime vuonna Venetjoki ylsi SM-kisoissa kymmenen parhaan joukkoon pyöräsuunnistuksen lisäksi myös hiihtosuunnistuksessa ja kesän erikoispitkällä matkalla.

Vuoden pyöräsuunnistajana palkittiin KoS:n Ruska Saarela, joka oli MM-kisojen sprintissä 9. ja pitkällä matkalla 8. Vuoden veteraanisuunnistaja palkittiin KoS:n Leo Jokinen.

 

Keski-Pohjanmaan Suunnistus ry:n vuosikokouksessa palkitut

 

Vuoden nuori suunnistaja: Pinja Ylikangas KoS ja Väinö Venetjoki KoS
Vuoden hiihtosuunnistaja: Anssi Koirikivi RasTiimi
Vuoden pyöräsuunnistaja: Ruska Saarela KoS
Vuoden veteraanisuunnistaja: Leo Jokinen KoS
Vuoden kisajärjestäjä: Vetelin Urheilijat (hiihtosuunnistuksen SM-keskimatkan ja Lumitoukola-viestin järjestäjä)
KePSun standaari pitkäaikaisesta työstä suunnistuksen hyväksi: Raimo Haapalehto VetU

Stipendit henkilökohtaisesta SM-menestyksestä                 

D21 Ruska Saarela KoS (pysu SM spr 2.; keskim. 3.; pitkä 4., pysu MM spr 9. pitkä 8. ja SM viesti 2.)

D21 Marja Penttilä Kos (pysu SM keskim. 5.: pitkä 5.; viesti 2.)
D20 Susanna Pihlajamaa YlivKu (pysu SM keskim. 5.: pitkä 5.; viesti 2.)
D16 Pinja Ylikangas KoS (kesä SM spr. 5. ja pitkä 5.)
D15 Iina Koskela VetU (kesä SM spr. 5. ja pitkä 5.)
H21 Samuli Saarela KoS(pysu SM spr 4.; keskim. 4.; pitkä 6. ja viesti 5.)
H21 Anssi Koirikivi RasTiimi (hisu SM pitkä 7. ja keskim. 9.)
H21 Risto Uusivirta RasTiimi (hisu SM pitkä 4.)
H21 Timo Hongell KoS (hisu SM pitkä 4.)
H17 Väinö Venetjoki KoS (pysu SM spr 2.; keskim. 4.; pitkä 5. ja viesti 1.; hisu pitkä 8.; kesä erikoisp. 8.)
H17 Emil Kronqvist KoS (pysu SM viesti 1.)

Am-ranking 2017

D21 1) Johanna Tiitto RasTiimi 38, 2) Satu Asikainen KaJu 30, 3) Anne Polso VetU 24
H21 1) Miikka Ketonen KoS 31, 2) Teppo Isokoski KoS 29, 3) Timo Hongell KoS 24

Nuorten Kultainen Kompassi -cup
D13-14 1) Iina Koskela VetU 140, 2) Erika Niininen VetU 130, 3) Venla Rannila VetU 120, 4) Liina Viitasaari KoS 107
H13-14 1) Robert Biskop KoS 150, 2) Pietari Jussinmäki HalTo 110, 3) Oskari Rannila VetU 100, 4) Markus Hernesmaa KannUra 40, Gavin Brock KoS 40, Jirka Oja KaJu 40.